x
Login
Hasło
 
Partner strategiczny:
Infolinia: (22) 116 79 09

Zadbaj o bezpieczeństwo

Praca zarówno z betonem, jak i z innymi materiałami lub narzędziami na budowie wymaga zachowania odpowiednich zasad BHP. Każdy z pracowników powinien być odpowiednio przeszkolony i w czasie wykonywania konkretnych zadań musi dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób uczestniczących w pracach. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące pracy z betonem?


  1. Jeśli masa betonowa jest dostarczana samochodami, to powinny one posiadać specjalne odbojnice, które zabezpieczą go przed stoczeniem się.
  2. Każdy pojemnik należy opróżniać powoli i stopniowo. Celem takiego działania jest niedopuszczenie do sytuacji, w której masa betonowa przeciąży deskowanie.
  3. Jeśli wylewamy masę betonową w deskowanie, nie wolno robić tego z odległości większej niż 1 m.
  4. Przenoszenie form do produkcji elementów prefabrykowanych, ważących ponad 80 kg, powinno odbywać się z zastosowaniem urządzeń mechanicznych.

Oprócz tego oczywiście wszyscy pracownicy powinni zachować należytą ostrożność w czasie rozładunku betonomieszarki. Jeśli betonowanie odbywa się bez użycia pompy , mieszankę betonową wlewa się dość precyzyjnie za pomocą specjalnej rynny, jednak cały czas należy kontrolować jego rozmieszczenie i nie dopuszczać do przelewania się. Praca ta wymaga stałego nadzoru.

Betonomieszarka powinna być zawsze stać na stabilnym, równym podłożu, aby nie doszło do jej przechylenia się w czasie zmiany obciążenia. Pracownikom absolutnie nie wolno wchodzić na świeżo wylane konstrukcje betonowe znajdujące się w formach, gdyż takie postępowanie może być skrajnie niebezpieczne dla życia.

Praca na budowie, gdzie porusza się wiele ciężkich maszyn oraz pojazdów, takich jak betonomieszarki, wymaga od pracowników bezwzględnego noszenia kasku ochronnego i odzieży odblaskowej, najlepiej w intensywnych, wyróżniających się kolorach, aby byli odpowiednio widoczni z większych odległości. Odzież roboczą często można kupić właśnie w takich kolorach.

Kolejna zasada BHP dotyczy przerwy w pracy, która oczywiście jest każdemu pracownikowi należna. Nie powinna się ona jednak odbywać na placu budowy. Do tego celu powinno zostać wydzielone specjalne miejsce socjalne, np. barak lub kontener, w którym pracownicy bezpiecznie spędzą czas swojej przerwy.

Praca z betonem  powinna być wykonywana jedynie przez uprawnionych i odpowiednio przeszkolonych pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, które obowiązują w czasie robót budowlanych. Pracownikom nie wolno m.in. wchodzić na budowę po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, gdyż mogą stworzyć realne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno innych osób, jak i samych siebie.

Podsumowując, praca z betonem wymaga uwagi i zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

MASZ
PYTANIA?

AW INWESTYCJE SP. Z O. O.
Stefana Kazimierza Hankiewicza 2
02-103 Warszawa
REGON: 141111434
NIP: 5272557245
KRS: 0000287625
INFOLINIA: (22) 116 79 09

pon.- pt. od 9.00 do 17.00
sobota od 9.00 do 15.00

KONTAKT

Wyślij
Administratorem danych osobowych jest AW Inwestycje sp. z o.o., ul. Hankiewicza 2, 02-103 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.