x
x
Login
Hasło
 

pon.- pt. od 9.00 do 17.00
sobota od 9.00 do 15.00

  Infolinia: (22) 116 79 09

Zadbaj aby beton był odpowiednio zagęszczony

Mieszankę betonową po ułożeniu w formie należy starannie zagęścić. Wynika to z konieczności osiągnięcia odpowiedniego poziomu wytrzymałości oraz trwałości elementów betonowych i żelbetonowych. Zaraz po dobraniu odpowiedniej mieszanki betonowej, pochodzącej ze sprawdzonego źródła, wyprodukowanej zgodnie z recepturą, z pewnego cementu, jest to drugi element wpływający na te właściwości.

Mieszankę betonową w czasie układania należy odpowiednio zagęszczać. W ten sposób osiągamy dokładne wypełnienie deskowania, a zarazem doprowadzamy do usunięcia nadmiaru powietrza, które mogło się przedostać, w trakcie gdy produkt był mieszany w betoniarni lub transportowany na plac budowy. Wykonanie takiej procedury sprawia, że nasz beton będzie miał zdecydowanie mniej porów. Dzięki temu, gdy dojdzie do jego związania, będzie on zdecydowanie trwalszy, mocniejszy i szczelniejszy i będzie wykazywał większą odporność na ujemne temperatury. W późniejszym czasie docenimy kolejne właściwości, które beton uzyska dzięki temu zabiegowi, a mianowicie równość i gładkość powierzchni, które będą istotne w czasie prowadzenia prac wykończeniowych.

Zagęszczanie betonu wokół prętów zbrojeniowych

W przypadku konstrukcji żelbetonowych odpowiednio zagęszczony beton idealnie rozchodzi się wokół prętów zbrojeniowych i sprawia, że te dwa elementy idealnie się ze sobą łączą. Kolejnym atutem zagęszczania jest tutaj fakt, że tak połączony beton ochroni stalowe pręty przed powstawaniem korozji, gdyż powstanie na nich rodzaj pasywnej powierzchni, która nie będzie posiadała żadnych przerw. Należy więc szczególnie zadbać o to, aby w takich miejscach nie pojawiały się puste przestrzenie, gdyż może to mieć wpływ na całą konstrukcję.

Zagęszczanie betonu

Jeśli mamy do zagęszczenia beton w deskowaniu, najlepiej wykonać to mechanicznie za pomocą urządzeń o nazwie wibratory wgłębne, które potocznie bywają nazywane buławowymi. Ich wielkość jest ściśle uzależniona od wielkości elementów, które są poddawane betonowaniu. Obecnie takie urządzenia bez trudu znajdziemy również na niewielkich budowach.

Zastosowanie wibrowania jest bardzo skuteczne i skutkuje dokładnym wypełnieniem deskowania przez beton. W ten stosunkowo prosty sposób unikamy powstawania pęcherzy powietrza. Przeprowadzanie tego zabiegu wymaga szczególnej uwagi w przypadku naroży oraz ich powierzchni, które przylegają do deskowania.

Jeśli nasza praca związana z zagęszczaniem betonu ma dotyczyć większych elementów, to koniecznie należy pamiętać, że powinna być przeprowadzana warstwami, które nie mogą być grubsze niż 15–20 centymetrów.

Jeśli przeprowadzamy betonowanie słupów oraz ścian żelbetonowych lub podobnych elementów, to korzystne przy zagęszczaniu może się okazać ostukiwanie deskowania młotkiem z drewnianym obuchem.

Dawniej zagęszczanie betonu, który dopiero co został ułożony, osiągane było z zastosowaniem drewnianych ubijaków, jak również specjalnych metalowych prętów, które potocznie nazywano dziobakami. Obecnie na budowach dominują urządzenia elektryczne i mechaniczne, a takie proste rozwiązania są raczej archaizmem. Mimo wszystko warto pamiętać, że jeśli poddajemy betonowaniu niewielki element, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zagęszczenie go z zastosowaniem ręcznego sztychowania niż zaniechanie zagęszczania.

MASZ
PYTANIA?

AW INWESTYCJE SP. Z O. O.

Stefana Kazimierza Hankiewicza 2
02-103 Warszawa

REGON: 141111434
NIP: 5272557245
KRS: 0000287625

INFOLINIA: (22) 116 79 09
pon.- pt. od 9.00 do 17.00
sobota od 9.00 do 15.00

Rachunek bieżący:
86 1600 1127 1841 4149 6000 0001
Rachunek split payment:
32 1600 1127 1841 4149 6000 0003

Izabela Janusz
Specjalista ds.
Obsługi Klienta
eBeton.pl

KONTAKT

Wyślij
Administratorem danych osobowych jest AW Inwestycje sp. z o.o., ul. Hankiewicza 2, 02-103 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.