x
Login
Hasło
 
Partner strategiczny:
Infolinia: (22) 116 79 09

Sprawdź czy droga dojazdowa do budowy jest odpowiednio przygotowana

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, podczas którego pojawiają się liczne problemy i o wielu rzeczach powinniśmy pamiętać. Jednym z takich elementów jest droga dojazdowa do budowy. Zwróćmy uwagę, że do miejsca budowy będzie musiał dojeżdżać ciężki sprzęt, załadowane betoniarki czy samochody wypełnione niezbędnymi materiałami. Aby ich dojazd do posesji był możliwy, a przede wszystkim bezpieczny, musimy w pierwszej kolejności zadbać o zapewnienie odpowiedniej drogi.

Utwardzona droga do posesji

Droga taka powinna zostać odpowiednio utwardzona, aby po pierwszym deszczu ciężkie samochody nie zaczęły się w niej zapadać. Z pewnością nie jest nam potrzebna załadowana betoniarka, która utknie w błocie i uniemożliwi dojazd innym pojazdom, co może spowodować opóźnienie i większe koszty. Warto również zdać sobie sprawę, jakim zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest przewracająca się ciężarówka czy nawet sama czynność wyciągania jej z błota.

Sposobów na utwardzenie drogi jest co najmniej kilka. Niektórzy decydują się na wykorzystanie gruzu gromadzącego się w czasie budowy. Czasem tylko specjalne maszyny mogą wyrównać drogi gruntowe. Powszechne jest również układanie betonowych płyt lub wylewanie prowizorycznej drogi. Specjaliści wskazują, że po usunięciu wierzchniej warstwy drogi należy położyć geowłókninę i dopiero na nią beton lub inny wybrany materiał, w przeciwnym bowiem razie droga i tak będzie się stopniowo zapadać po każdym kolejnym deszczu. Geowłóknina daje możliwość skutecznego odprowadzania wilgoci.

Szerokość drogi dojazdowej

Droga dojazdowa do naszej posesji, na której prowadzona jest budowa, musi mieć również odpowiednią szerokość. Jest to uregulowane prawnie i zwykle wymaga się szerokości 5 metrów. Najlepiej jednak, jeśli droga dojazdowa do budowy ma około 6–7 metrów szerokości, dzięki czemu swobodnie będą się na niej mijać dwa samochody. Ponadto na miejsce bez problemu dotrą wówczas wszelkie ciężkie pojazdy.

Pozwolenie na wjazd betoniarki

Załadowana betoniarka waży nawet około 35 ton, zatem na wielu drogach osiedlowych może się spotkać z zakazem wjazdu. Jednak w jakiś sposób musimy dostarczyć materiały na budowę. Aby był możliwy wjazd ciężkich pojazdów, konieczne jest wystąpienie do odpowiedniego organu, zarządzającego daną drogą, o pozwolenie na wjazd – jednorazowy lub przez określony czas. Betoniarka musi więc posiadać stosowną przepustkę, aby po takiej drodze dojechać do naszej posesji. Często również wymaga się, aby w czasie jej wjazdu ruchem kierowali pracownicy budowy i aby ciężki sprzęt poruszał się tylko z określoną odgórnie prędkością. Jeśli drogi zostaną uszkodzone, zwykle inwestor musi ponieść koszty ich naprawy.

Droga dojazdowa na budowę

Jeśli sami wykonujemy utwardzoną drogę do naszej posesji, na której odbywa się budowa, przede wszystkim musimy wybrać najdogodniejszą metodę. Przy wjeździe samochodach osobowych nie miałoby to większego znaczenia, jednak z pewnością nie chcemy, aby podczas prac ugrzęzła na niej załadowana betoniarka. Taka droga musi być również odpowiednio szeroka – bez niej nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Jeśli betoniarki i inne maszyny będą musiały zjeżdżać z głównej drogi na drogi osiedlowe, konieczne jest również dopełnienie formalności i pozyskanie odpowiednich zezwoleń i przepustek.

MASZ
PYTANIA?

AW INWESTYCJE SP. Z O. O.
Stefana Kazimierza Hankiewicza 2
02-103 Warszawa
REGON: 141111434
NIP: 5272557245
KRS: 0000287625
INFOLINIA: (22) 116 79 09

pon.- pt. od 9.00 do 17.00
sobota od 9.00 do 15.00

KONTAKT

Wyślij
Administratorem danych osobowych jest AW Inwestycje sp. z o.o., ul. Hankiewicza 2, 02-103 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności.